Projekt zrealizowany w ramach kompleksowego projektu urbanistyczno-architektonicznego, którego celem było otwarcie terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich na miasto. Zwieńczenie wieloletniego procesu koncepcyjnego i studyjnego, który pozwolił przekonać Inwestora do nowego spojrzenia na zamknięty dotychczas teren targowy. Plac PEWUKi stanowi serce nowego obszaru miejskiego, wplecionego w tkankę Miasta za pomocą Zielonej Rzeki- której projekt realizowany jest etapami i ma na celu stworzenie parkowego przejścia przez teren MTP.
Plac PEWUKi powstał dzięki całkowitej zmianie spojrzenia na teren dotychczas zamknięty i czysto logistyczny. Aby stworzyć przyjazną mieszkańcom przestrzeń zaproponowaliśmy uwolnienie tego dużego obszaru od ruchu kołowego i funkcji parkingowej. Zaproponowaliśmy budowę podziemnego parkingu, który z jednej strony ukryje samochody pod płytą placu, z drugiej strony zwiększy atrakcyjność i przyjazność tego terenu dzięki łatwo dostępnej funkcji parkingowej.
Od początku przekonywaliśmy do nowego spojrzenia na historyczne budynki usytuowane w obszarze placu. Na ich ogromny potencjał architektoniczny i funkcjonalny. Cieszymy się, że stopniowo zyskują one nowe życie i należną im uwagę. Plac zapewnił im eleganckie otoczenie. Zapewnił płaszczyznę komunikacji między nimi, podkreślił ich walory. Z uwagi na planowane przez Targi bardzo intensywne i wieloraki wykorzystanie funkcjonalne placu konieczne było zapewnienie uniwersalnej powierzchni o maksymalnej możliwej nośności i elastyczności aranżacyjnej. Na placu odbywa się szereg wydarzeń, w tym słynny już Jarmark Świąteczny czy wydarzenia sportowe i rodzinne.
Naszym celem było stworzenie eleganckiej i funkcjonalnej przestrzeni, która podkreśli walory historycznej zabudowy. Jednocześnie spójnie połączy ją z nowszymi zabudowaniami Targów. Kluczowe było maksymalne wykorzystanie zieleni, zapewnienie przestrzeni wytchnienia w miejskim zgiełku. Stąd naturalistyczne nasadzenia, drewniane podesty, siedziska i trakt pieszy, duża ilość miejsc wypoczynku, mobilne meble miejskie, wprowadzenie elementu wodnego w postaci fontanny. Celem projektu było zachowanie istniejącego drzewostanu i wprowadzenie nowej zieleni. W tym maksymalnej możliwej liczby drzew i krzewów oraz bylin.
Wyjścia z parkingu zaprojektowano tak by weszły w ciekawy dialog z istniejącą architekturą placu. Lustrzane elewacje odbijają niebo, zieleń i ciekawe fasady otaczającej zabudowy. Nie dominują przestrzeni. Uzupełniają je aluminiowe konstrukcje nawiązujące do nowego ogrodzenia. Celem był dialog z elegancją historycznej zabudowy. Biel nawiązuje do budynków Pawilonów nr 1, 2 i 12. Linie i kwadraty wprowadzają harmonię i spokój kompozycyjny rezonujący z historyczną zabudową. Stanowią łącznik między zabudową współczesną targów (białym Centrum Kongresowym, nową zabudową o aluminiowych fasadach jak Czteropak czy Hol wschodni). Celem było takie ogrodzenie które dzięki formie przestanie być tylko ogrodzeniem a stanie się kompozycją samą w sobie, elementem z charakterem. Jednocześnie jego skala i kształt oraz ażurowość mają zapewnić lekkość i delikatność. Nie dzielić a zaciekawiać.