góra

Dom, elegancki i indywidualny

INS_dom szarości_klinkier_cegla_poznan_1 INS_dom szarości_klinkier_cegla_poznan_2 INS_dom szarości_klinkier_cegla_poznan_3 INS_dom szarości_klinkier_cegla_poznan_4 INS_dom szarości_klinkier_cegla_poznan_5 INS_dom szarości_klinkier_cegla_poznan_introOpis Idei
Celem był dom który pogodzi elegancję z zadziornością, harmonizujący z otoczeniem, wprowadzający spokój ale jednocześnie oryginalny i indywidualny.
Bryła dzięki rozwiązaniom przestrzenno-funkcjonalnym pozwala pogodzić bez szkody dla funkcji różne aspekty życia jej użytkowników.  Przyjazne zadaszone wejście, duże okna i osłonięta od deszczu i hałasu altana-strefa zewnętrznego wypoczynku stanowią łącznik z otaczającym ogrodem.
Materialność budynku odróżnia go od otoczenia kolorystyką zachowując jednocześnie pewne stonowanie. Szarości i grafity są ciepłe, złotawe akcenty okien i drewna równoważą betonowe elementy budynku.
Bryła poszukuje syntezy i klarowności-główny ceglany element kryty skośnym dwuspadowym dachem o “odświeżonym” w stosunku do wiejskich zabudowań kącie rozszerza się na boki bryłami pokrytymi płytami włókno-cementu. W rozszerzeniach znajdują się przestrzenie nacechowane indywidualnością użytkowników. Garaż na 2 samochody, otwierająca się na ogród długa oś strefy dziennej oraz strefa sypialni rodziców.
Poddasze zajmuje młodsze pokolenie. Ta strefa posiada pewną autonomię i niezależny, bardziej “wesoły charakter”.
Spokój dwuspadowej bryły przełamują betonowe akcenty dachowych lukarn. Ich konstrukcja umożliwia osadzenie okien o dużej wysokości przy zachowaniu właściwych proporcji bryły. Okna nawiązują dialog z czterema stronami świata nadając każdej fasadzie charakter i swoistą otwartość na otoczenie.

INS_dom szarości_klinkier_cegla_poznan_4

INS_dom szarości_klinkier_cegla_poznan_1

INS_dom szarości_klinkier_cegla_poznan_2

INS_dom szarości_klinkier_cegla_poznan_3

INS_dom szarości_klinkier_cegla_poznan_5

 

Małgorzata Śniadek